DMHA

Ostatnimi czasu DMHA stało się bardzo popularnym suplementem przed treningowym.

Wynika to między innymi z faktu, że zdecydowanie zwiększa wytrzymałość fizyczną oraz motywację. Czy stosowanie suplementu jest bezpieczne i dostarcza obiecanego wzmocnienia? I przede wszystkim czy jego stosowanie jest dozwolone?

Czym właściwie jest DMHA?

DMHA pierwotnie został opracowany w celu powodowania stymulacji nerwów współczulnych. Substancja jest zakwalifikowana jako lek sympatykomimetyczny o udokumentowanym działaniu polegającym na redukcji przekrwienia występującego w obszarze błony śluzowej nosa. Wspomniany wcześniej mechanizm posłużył to pierwszej rejestracji. Na skutek przyjmowania DMHA użytkownicy odkryli, że oprócz głównego działania powoduje on także zauważalny wzrost energii oraz poprawia procesy związane w funkcjonowaniem mózgu. To właśnie przez te cechy stał się niezwykle popularnym składnikiem preparatów przed treningowych.

Zgodnie z wytycznymi Agencji  Żywności i Leków (FDA), jeśli jesteś uczulony na tego typu stymulanty, musisz mieć świadomość, że DMHA można znaleźć w wielu suplementach przed treningowych pod różnymi nazwami. Do najpopularniejszych bez wątpienia można zaliczyć:

 • 1,5-Dimethylhexylamine
 • 1,5-DMHA
 • 2-amino-5-methylheptane
 • 2-amino-6-methylheptane
 • 2-aminoisoheptane
 • 2-Heptylamine, 6-methyl-
 • 2-Isooctyl amine
 • 2-Metil-6-amino-eptano
 • 6-Amino-2-methylheptane
 • Amidrine
 • Vaporpac.

Czy stosowanie DMHA jest dozwolone?

Na chwilę obecną stosowanie DMHA jest całkowicie dozwolone. Suplement jest dostępny w sprzedaży, a jego zakupy z łatwością można dokonać zarówno w sklepach zajmujących się sprzedażą suplementów w formie stacjonarnej jak i online.

Jednakże status prawny preparatu może ulec zmianie.  Agencja Żywności i Leków (FDA) w 2019 roku rozpoczęła działania mające na celu zmianę statusu wspomnianego suplementu. Wielu producentów suplementów dla kulturystów otrzymało pismo z wytycznymi dotyczącymi właśnie tej przed treningówki. Można zatem założyć, że już wkrótce dojdzie to istotnych zmian dotyczących zarówno dostępności jak i legalności stosowania DMHA.

Z powodu licznych zgłoszeń poważnych działań niepożądanych prowadzących w niektórych przypadkach nawet do zgonu składnik DMHA został uznany przez wiele sportowych autorytetów i organizacji za zakazany. Zawodowi sportowy oraz kulturyści są poddawani testom na obecność DMHA. W przypadku pozytywnego wyniku takiego badania grozi im zawieszenie lub całkowite wykluczenie z różnego rodzaju imprez sportowych w danym sezonie.   

Jaki jest mechanizm działania DMHA?

DMHA działa jako stymulator centralnego układu nerwowego podnosząc wychwyt neuroprzekaźników w postaci dopaminy i noradrenaliny.

Działanie przed treningowe suplementu opiera się głównie na stymulacji związanej z uwalnianiem noradrenaliny. Jej zwiększone stężenie przekłada się z kolei na wzmocnienie zarówno siły fizycznej jak i koncentracji w trakcie treningu siłowego. 

Dlaczego DMHA jest stosowany jako suplement przed treningowy?

Jak opisano wcześniej przyjmowanie DMHA przyczynia się do zwiększenia wychwytu dwóch niezwykle istotnych neuroprzekaźników w postaci dopaminy i noradrenaliny. Utrzymanie ich stężenia na odpowiednim poziomie jest niezbędne do zwiększenia siły i energii. Jak udowodniono w licznych badaniach:

 • dopamina jest odpowiedzialna właśnie za wzmocnienie motywacji i chęci do osiągania wyznaczonych celów. Jak powszechnie wiadomo są to bardzo ważne czynniki związane z treningiem siłowym
 • noradrenalina natomiast podobnie jak sama adrenalina wytwarzana jest w sytuacjach silnego zagrożenia i dlatego niezwykle skutecznie motywuje do działania.

Synergiczny mechanizm działania tych neuroprzekaźników nie tylko motywuje, ale również pobudza do działania. Na tym właśnie polega sukces popularności DMHA jako suplementu przed treningowego. 

Działania niepożądane wywołane stosowaniem DMHA

Biorąc pod uwagę mechanizm działania należy liczyć się z faktem, że będą mu towarzyszyć działania niepożądane. Do najczęściej zgłaszanych efektów ubocznych zalicza się:

 • wahania nastroju
 • problemy z utrzymaniem koncentracji
 • wysokie ciśnienie krwi
 • spadki energii
 • napady lęku
 • napady duszności
 • przyśpieszenie akcji serca czyli tachykardia
 • problemy ze strony układu pokarmowego w postaci zgagi
 • drżenia mięśni.

Zdecydowana większość działań niepożądanych opisanych powyżej jest charakterystyczna dla przyjmowania większości suplementów przed treningowych. Jednak w przypadku DMHA były one zgłaszane powyżej ośmiu godzin od zastosowania dozwolonych dawek preparatu.

Dawkowanie

W początkowej fazie przyjmowania preparatu zaleca się stosowanie 1/4 lub 1/2 normalnej dawki dobowej DMHA. Taka ilość suplementu w zupełności wystarczy do osiągnięcia zamierzanych efektów bez narażania się na wystąpienie działań niepożądanych. W trakcie suplementacji dawkę można podnieść do pełnej dawki dobowej. 

Nie zaleca się przyjmowania DMHA w okresie 6 lub 8 godzin przez planowanym udaniem się na spoczynek.

Porównanie DMHA z DMAA

DMHA bardzo często porównuje się DMAA czyli dimetyloamyloaminą. Zrównywanie tych dwóch substancji może wzbudzać pewne obawy, gdyż DMAA w wielu krajach zostało zakazane ze względu na wywoływanie licznych i ciężkich działań niepożądanych. Mimo to poniżej zostanie zamieszczone porównanie tych dwóch przed treningówek.

Podobieństwa

Budowa chemiczna DMHA a DMAA

Pod względem budowy chemicznej oba związki wykazują wiele podobieństw.

Zastosowanie DMHA i DMAA w sporcie

Oba związki powodują zarówno efekt zwężenia łożyska naczyniowego jak i stymulacji centralnego układu nerwowego. Na skutek czego dochodzi do zwiększenia między innymi energii.

Działania uboczne wywoływane przez stosowanie DMHA i DMAA

Przyjmowanie obu związków wiąże się z wystąpieniem licznych i poważnych działań niepożądanych. Dotyczą one głównie układu krążenia oraz zmiany w zachowaniu osób przyjmujących te suplementy.

Na tym tak naprawdę można zakończyć wymienianie podobieństw pomiędzy tymi dwoma substancjami.

Różnice

Regulacje prawne

DMAA znajduje się na liście środków zakazanych. Pozytywny wynik na jego obecność wiąże się z dyskwalifikacją lub zawieszeniem zawodnika.

DMHA jest środkiem nie zabronionym i dostępnym w powszechnej sprzedaży.

Siła działania DMAA i DMHA

Mimo braku dowodów w postaci dokumentacji medycznej lub przeprowadzonych badań uznaje się, że to właśnie DMAA wykazywało zdecydowanie większy wpływ na organizm ludzki. Być może właśnie dlatego zostało wprowadzone na listę substancji zakazanych. 

Środki ostrożności związane ze stosowania DMHA

Mimo licznych korzyści płynących ze stosowania DMHA jako preparatu podnoszącego energię działania niepożądane związane z jego przyjmowaniem mogą być bardzo poważne. Jak już wspomniano DMHA jest stymulatorem centralnego układu nerwowego. Mechanizm jego działania polega na zwiększeniu uwalniania noradrenaliny. Liczne badania udowodniły, że przyjmowanie suplementu powoduje nie tylko zwiększenie ciśnienia krwi, ale również wynikające z tego przyśpieszenie pracy serca. U niektórych osób stosujących DMHA powoduje to wystąpienie ataków paniki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *