Najwyższa jakość Sarms

SARM-y to tzw. selektywne modulatory receptorów androgenowych, zaliczane do grupy zaawansowanych suplementów obejmujących substancje anaboliczno-androgenne. Jest to grupa niesteroidowych związków, które odkryto w latach 90. Imponujące efekty ich działania, takie jak zwiększona wytrzymałość, przyrost tkanki mięśniowej, redukcja tkanki tłuszczowej i przeciwdziałanie rozrostowi prostaty zwróciły uwagę również i środowiska sportowego. Wkrótce zostały one wprowadzone jako alternatywa dla anabolików, dzięki ich korzystnemu działaniu i braku negatywnego wpływu na organizm. W niniejszym artykule przedstawiamy opis kluczowych SARM-ów i ich zastosowanie.

Najpopularniejsze sarmy

Ostaryna

Ostaryna (MK-2866, GTX 024 i enobosarm) jest substancją, której główne zastosowanie to zapobieganie efektom osteoporozy oraz zahamowanie wyniszczania mięśni chorobami przewlekłymi. Ostaryna oddziałując na receptory androgenowe nie wywiera negatywnego wpływu na organizm ludzki. Nie blokuje ona układu HPTA, nie skutkuje podniesionym poziomem prolaktyny, nie podlega konwersji do estrogenu. Jej działanie jest również wolne od wirylizacji. Ostaryna znajduje obecnie zastosowanie jako lek odbudowujący utraconą masę mięśniową chorych na Parkinsona, osteoporozę, czy raka.

Skupiając się na efektach sportowych tego modulatora, zauważyć można, że już do 3 miligramów ostaryny dziennie prowadzi do zauważalnego wzrostu wytrzymałości i siły mięśni, zwiększa również syntezę kolagenową, gwarantując że trening sportowca będzie przebiegał w sposób kontrolowany i bezpieczny.

MK-677

MK-677 to to niepeptydowa substancja, która wydziela hormon wzrostu łącząc się z receptorem greliny. Zwiększenie pracy tych receptorów wpływa na wzrost stężenia HGh i IGF-1 w osoczu, nie wydzielając jednocześnie kortyzolu. Ten SARM został wprowadzony jako substancja hamująca zanik mięśni oraz redukująca odczuwalne efekty osteoporozy. Oprócz tkanki mięśniowej, również tkanka tłuszczowa to miejsce oddziaływanie MK, co sprawia, że ten SARM jest skuteczną substancją wspomagającą walkę z otyłością.

MK-677 wspomaga wydzielanie hormony wzrostu, zwiększając poziom somatoliberyny (hormonu stymulującego przysadkę mózgową do produkcji hormonu wzrostu), wspierając sygnalizację GH-RH, ograniczając wydzielanie somatostatyny i hamując sygnalizowanie receptorów somatostatyny do jej wydzielania. Trening poprzedzony stosowaniem MK skutkuje szybszym przyrostem masy mięśniowej, zwiększając jednocześnie jej wytrzymałość. Dodatkowo SARM ten pomaga hamować silny katabolizm, chroniąc mięśnie sportowca podczas ostrych redukcji.

Ligandrol

Ligandrol to SARM, który został opracowany do walki z czynnikami wyniszczającymi osteoporozy. Jest to substancja wiążąca się wysokim powinowactwem z receptorem androgenicznym. Dzięki temu uzyskuje się dużą skuteczność nawet niewielkich dawek tego SARM-u.

Ligandrol wykazuje działanie antyresporpcyjne, czyli blokujące wchłanianie minerałów w kości. Wspiera również procesy anaboliczne w mięśniach i anaboliczną aktywację mineralizacji kości. Ligandrol nie wpływa na prostatę sportowca i jego gruczoły łojowe, cechując się jednocześnie najwyższą zdolnością do zwiększenia masy mięśniowej. Dodatkowo wzrasta siła mięśni, czemu towarzyszy redukcja zbędnej tkanki tłuszczowej.

RAD

RAD 140 (tzw. testolon) jest SARM-em, wykazującym silniejsze niż w przypadku testosteronu powinowactwo do receptorów androgenowych. Docelowo został on wytworzony jako substytut syntetycznego testosteronu, który nie wpływał negatywnie na prostatę. RAD w swojej najstabilniejszej formie posiada zdolność do stwarzania środowiska, które sprzyja procesom wzrostu w kośćcu, układzie nerwowym oraz mięśniach, będąc antagonistą AR. Z punktu widzenia sportowego RAD pobudza produkcję testosteronu, nie blokuje HPTA i nie powoduje ginekomastii.

GW

Cardarine (GW-501516, GSK-516, GW1516) aktywując AMP kinazy białkowej pobudza proces wychwytywania glukozy mięśni szkieletowych. Regularne stosowanie GW z pewnością odczuje tkanka tłuszczowa sportowca, albowiem ten SARM pomaga leczyć otyłość, w szczególności w połączeniu ze związkami synergistycznymi. Stosowanie GW-501516 skutkuje podniesieniem ekspresji białek, które biorą udział w wydatkach na energię, wykazując zwiększenie metabolizmu kwasów tłuszczowych, chroniąc od otyłości i cukrzycy typu drugiego.

Utrata tkanki tłuszczowej, nie tracąc jednocześnie mięśni i siły, oraz zwiększenie wytrzymałości tkanki mięśniowej to dwa kluczowe benefity płynące z zastosowania GW-501516 w sporcie i uwzględnienia tego SARM-u w planach treningowych. Typowa dawka, dzięki której można odczuć wcześniej wymienione efekty to około 10 miligramów dziennie. Tkanka tłuszczowa będzie ulegała jeszcze szybszej redukcji przy połączeniu GW z ostaryną, utrzymując tak dużo tkanki mięśniowej, jak tylko to możliwe.

S23

S23 to najsilniejszy SARM obecnie dostępny na rynku. Ten związek niesteroidowy silnie promuje procesy anaboliczne, zwiększa użylenie, usprawnia procesy utleniania kwasów tłuszczowych, zwiększając wytrzymałość i twardość tkanki mięśniowej. S23 zwiększa wydajność organizmu i jego siłę, nie powodując jednocześnie przerostu prostaty.

SARM S23 odznacza się wysokim powinowactwem wiązania do receptorów androgenowych, dzięki czemu wykazuje on silniejsze działanie, niż popularne SARM-y, takie jak andaryna, czy też ostaryna. S23 przyjmowany doustnie zwiększa gęstość mineralną kości, a jego wszechstronność sprawia, że może być stosowany jako samodzielny suplement w trakcie redukcji tkanki tłuszczowej, jak również dodatkowy środek wspomagający proces zwiększania siły i masy mięśniowej ciała.

YK-11

YK-11 to nowość na rynku produktów typu SARM, będąc bardzo innowacyjną substancją, nawet jak na wysokie standardy nowoczesności tej grupy produktów. YK-11 wykazując silny potencjał genetyczny podczas budowy mięśni wykazuje również silne powinowactwo do AR oraz specyficzność tkankową. Oznacza to, że jest on bardzo skuteczny w procesie wiązania wybranych receptorów androgenowych.

Z drugiej strony jego niezdolność do indukcji interakcji N/C świadczy o tym, że jego działanie nie pokrywa się w 100% z tradycyjnymi produktami typu SARM. Dodatkowo stosując YK-11 należy liczyć się jedynie z częściowym agonizmem receptorów androgenowych. YK-11 to silny androgen, który działa również w sposób typowy dla skutecznych inhibitorów miostatyny, a któremu towarzyszą jedynie minimalne działania niepożądane.

YK-11 jest w stanie w sposób efektywny zwiększyć poziom miogenicznych czynników regulacyjnych takich jak miogenina, Myf5, MyoD, czyniąc to dużo sprawniej niż czyni to DHT. Dzieję się to niezależnie od braku możliwości tej substancji do pełnej aktywacji receptorów androgenowych. Zwiększając stężenie folistatyny, która ogranicza aktywność miostatyny, YK-11 umożliwia przeprowadzenie procesu miogenezy.

Podsumowanie

Podsumowując, bardzo łatwo zauważyć wspólne cechy wszystkich produktów z grupy SARM – selektywnych modulatorów receptorów androgenowych. Skuteczność działania, minimalne skutki uboczne, zwiększona siła i wytrzymałość, zredukowana tkanka tłuszczowa i wyrzeźbiona sylwetka, to tylko nieliczne z korzyści, jakie niesie ze sobą stosowanie SARM-ów, które pierwotnie stosowane były w leczeniu m.in. osteoporozy, choroby Parkinsona i widocznych efektów choroby nowotworowej.