Przyszłość dopingu

Od lat chęć zdobycia jeszcze lepszej sylwetki w krótszym czasie była kuszącą opcją nie tylko dla profesjonalnych kulturystów. Każdy amator, który dopiero zaczyna swoja przygodę z siłownią, marzy o tym, aby już po kilku tygodniach lub miesiącach ujrzeć spektakularne wyniki. Niestety, budowanie estetycznej i proporcjonalnej sylwetki nie jest takie proste. Konieczna jest do tego cierpliwość. W użyciu są również pewne środki, które mogą znacznie przyspieszyć ten proces. Przez wiele lat najpopularniejsze były sterydy anaboliczne, które jednak pomimo bardzo silnego działania anabolicznego, często przynosiły również silne skutki uboczne. W najbliższym czasie jednak możemy być świadkami prawdziwej rewolucji w świecie fitness. Od pewnego czasu coraz większą popularnością cieszą się sarmy. To substancje, które mogą przynieść porównywalne ze sterydami efekty, jednak ze znacznie mniejszym ryzykiem wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych. Dziś zajmiemy się właśnie porównaniem tych substancji oraz postaramy się jasno przedstawić, dlaczego sarmy są lepszym wyborem niż sterydy.

Czym są sarmy?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym są sarmy. Selektywne modulatory receptora androgenowego są w rzeczywistości wzmacniaczami wydajności organizmów, które zostały stworzone do różnych celów. Początkowo firmy farmaceutyczne, które opracowały niektóre formy sarmów, chciały stosować je w medycynie. Jednak z czasem okazało się, że sarmy np. ostaryna może rzeczywiście pomóc w kulturystyce i to właśnie w tej dziedzinie zyskuje największą popularność.

SARM działają inaczej niż sterydy, ponieważ wiążą się z receptorami androgenowymi na poziomie komórkowym. Jednak to, co jest w nich świetne, to to, że są wysoce selektywne. Tak więc nawet jeśli skorzystamy z ich używania, nasze zdrowie nie ulegnie pogorszeniu i nie doświadczymy na przykład poważnych objawów, takich jak bezpłodność czy ginekomastia. Oczywiście wszystko zależy od organizmu oraz od tego, czy stosujemy się do zaleceń, jednak ryzyko jest zdecydowanie mniejsze.

Czym są sterydy?

Sterydy to substancje stworzone jako pochodne hormonu, którym jest testosteron . W medycynie stosowane są już od wielu lat w leczeniu wielu chorób i schorzeń. Niestety, ich stosowanie może się wiązać z występowaniem wielu skutków ubocznych. Są nimi: łysienie, zmiany w libido, ginekomastia, depresja, trądzik oraz problemy z sercem. Pomimo tego, są one wciąż bardzo często stosowane zarówno przez profesjonalnych kulturystów, jak i zwykłych amatorów siłowni. Co prawda, mogą przynieść spektakularne rezultaty t.j. szybki wzrost masy mięśniowej, lub utrata tkanki tłuszczowej, to w porównaniu ze znacznie mniej niebezpiecznymi sarmami wypadają dość słabo. Oczywiście, nie jest powiedziane, że stosując sterydy, zawsze spotkasz się ze wszystkimi skutkami ubocznymi, to jednak warto mieć na uwadze swoje zdrowie i podejmować mądre decyzje.

Efekty po zastosowaniu sarmów

Celem używania SARM jest uzyskanie anabolicznego działania sterydów, przy jednoczesnym zmniejszeniu ryzyka wystąpienia skutków ubocznych. I tego właśnie możemy oczekiwać stosując sarmy.

Należy jednak wiedzieć, że każdy SARM służy do uzyskiwania konkretnych wyników. Niektóre z nich pomogą nam pozbyć się kilogramów, podczas gdy inne pomogą zwiększać masę mięśniową. Niemniej jednak najlepsze w nich jest to, że są jeszcze bardziej skuteczne, gdy są użyte razem.

W każdym razie sarmy świetnie sprawdzą się, kiedy naszym celem jest:

Schudnąć bez utraty masy mięśniowej

Zwiększyć przyrost masy mięśniowej

Szybko wrócić do formy po kontuzji

Ćwiczyć częściej i bardziej intensywnie

Podkreślić mięśnie

To, co jest fantastyczne w sarmach to fakt, że mają one niewielkie lub żadne skutki uboczne w porównaniu do sterydów, przy jednoczesnym utrzymaniu silnego działania.

Poza tym są znacznie przystępne w stosowaniu. Możemy je przyjmować doustnie, co oznacza, że nie będziemy musieli ryzykować infekcji przy użyciu igieł i zastrzyków. Ponadto używanie sarmów nie zaszkodzi naszej wątrobie, ponieważ są one zasadniczo nietoksyczne.

Przy odpowiednim stosowaniu sarmów nie powinny wystąpić również inne skutki uboczne, które często pojawiają się u osób, które stosują sterydy anaboliczne.

Sarmy również nie zmieniają naszego libido. Sterydy są znane z tego, że prowadzą do zmian w libido. Jednak dzięki sarmom nasze libido pozostaje nienaruszone i doskonale zdrowe.

Wreszcie, jednym z największych problemów ze stosowaniem sterydów jest to, że sterydy mogą być dość zawodne. Czasami możemy doświadczyć szybszego wzrostu mięśni tylko w niektórych obszarach. W istocie nasze ramiona mogą na przykład wyglądać na ogromne, ale nasze nogi pozostaną małe. Na szczęście nie dzieje się tak w przypadku sarmów, ponieważ dotyczą one głównie ekspresji genów w receptorach androgenów. Tak więc niezależnie od tego, czy zajmujemy się cięciem, czy łączeniem, zrobimy to konsekwentnie. W końcu, kiedy jesteśmy na sarmach, mamy wielką szansę na osiągnięcie tego jednolitego wyglądu.

Skutki uboczne przy zastosowaniu sarmów i sterydów

Zanim zaczniemy mówić o skutkach ubocznych sarmów, musimy upewnić się, że wszyscy rozumieją jedną rzecz: ponieważ sarmy mają podobne korzyści jak sterydy, to prawdopodobnie będą miały podobne skutki uboczne. Jednak różnica polega na dawkowaniu. Jeśli przyjmujemy sarmy tylko w odpowiednich dawkach, to jest mało prawdopodobne, że doświadczymy żadnych poważnych skutków ubocznych.

Jeden z poważniejszych skutków ubocznych sarmów dotyczy problemów z widzeniem, jakie może powodować Andarine. Nocna ślepota jest częstym problemem wśród użytkowników Andarine i zawiera dziwny objaw-użytkownicy mogą zobaczyć żółty odcień w nocy, a zwłaszcza gdy wychodzą z dobrze oświetlonego pokoju. Mimo to wykazano, że przy mniejszych dawkach ten efekt uboczny nie występuje.

Sarmy mogą również w pewnym stopniu wpływać na produkcję naturalnego testosteronu, jednak w porównaniu ze sterydami, będzie to znacznie mniejsze działanie. Jedynym skutkiem ubocznym przy stosowaniu sarmów, który może pojawić się w podobnym stopniu, jak przy sterydach są stany depresyjne i lękowe. Nie jest to jednak zbyt częsty przypadek i w dużej mierze zależy od tego, w jakim środowisku będziesz przebywać i jakie będzie twoje podejście do tego tematu.

W przypadku sarmów podobnie jest zresztą ze sterydami, najważniejsze jest stosowanie się do zaleceń. Jeżeli cykl ma trwać 8 tygodni, to powinien trwać 8 tygodni i ani dnia dłużej. Pomimo tego, że do tej pory wszelkie przeprowadzone badania mogą napawać optymizmem, to nie oznacza, że możesz bezkarnie stosować ten środek w podobny sposób jak inne suplementy jak np. białko, czy kreatynę.

Sarmy, czy sterydy?- porównanie

Chociaż najlepszą opcją byłoby po prostu ćwiczenie i zdrowe odżywianie, nie dla wszystkich jest to wystarczające połączenie. Tak więc, jeśli ktoś poszukuje wzmacniaczy wydajności, ale chce zachować zdrowie, proponujemy wybrać sarmy zamiast sterydów. Niektórzy nawet okrzykneli sarmy jako sterydy nowej generacji.

Kiedy są przyjmowane w normalnych dawkach i przez krótki okres, są praktycznie nieszkodliwe. Co więcej, ich stosowanie wiąże się ze znacznie mniejszą ilością skutków ubocznych, które mogą wystąpić i większość z nich jest odwracalna. Tak więc, jeżeli masz możliwość wyboru, to zawsze wybieraj sarmy jeżeli chcesz być bezpieczniejszy.