SARM – najważniejsze informacje

W ostatnim czasie rynek suplementów mocno się rozwinął, rozszerzając swoją ofertę o coraz to nowsze produkty na przyrost masy mięśniowej.

Dość innowacyjnymi pozycjami na rynku suplementów są te należące do grupy SARM. Warto dowiedzieć się, czym są te preparaty, jak działają i czy są w jakiś sposób szkodliwe. Poniżej najważniejsze informacje dotyczące SARM

sarm-ostaryna-rad-s4

SARM – Czym są?

SARM to grupa niesteroidowych substancji, które mają zdolność do łączenia się z receptorami androgenowymi, powodując odpowiednią reakcję. Związki  grupy SARM zostały odkryte nie tak dawno temu, bo w latach dziewięćdziesiątych. Pierwsze testy, które przeprowadzono na tych substancjach wykazały zaskakująco dobre rezultaty w zakresie przyrostu tkanki mięśniowej, redukcji zbędnej tkanki tłuszczowej i zapobiegania przerostowi prostaty. Wykazują też zdolność do wspomagania mineralizacji kości.

Dzięki pozytywnym efektom związków  grupy SARM, stały się one zamiennikiem w miejsce klasycznych sterydów. W przeciwieństwie do nich, substancje SARM wspomagają leczenie chorób, takich jak nowotwory czy atrofia mięśniowa, nie powodując przy tym licznych, niekorzystnych efektów ubocznych. Charakteryzuje je bezpieczeństwo stosowania i wygodny sposób suplementacji. 

Rodzaje SARM

W chwili obecnej, nie ma oficjalnego podziału związków z grupy SARM. Jednak można przyjąć pewien ich podział ze względu na zakres działania. Oczywiście najkorzystniejszym sposobem na dowiedzenie się czegoś więcej na temat konkretnego związku SARM, będzie dokładne zapoznanie się z ulotką dołączoną przez producenta. Substancje SARM możemy umownie podzielić na:

  • zwiększające masę mięśniową – należą do nich: RAD 140, LGD 4033 i Andarine S4. RAD 140 to silnie działające związek SARM. Jego działanie ukierunkowane na masę mięśniową porównywane jest z działaniem testosteronu, jednak w przeciwieństwie do niego jego praca jest znacznie bardziej selektywna. Działa jedynie na mięśnie szkieletowe, a skutki uboczne są w znaczący sposób zredukowane. Wiele suplementów diety opierających się na tym związku zawiera również N-acetylocysteinę, która wspomaga regenerację wątroby i minimalizuje wpływ związku na ten ważny organ. Z kolei LGD 4033, zwany również ligandrolem, charakteryzuje się również silnym działaniem na przyrost tkanki mięśniowej, bez znaczącego działania androgennego. Podobnie jak w przypadku RAD 140, LGD 4033 oznacza praktycznie brak skutków ubocznych charakterystycznych dla przyjmowania sterydów. Substancja nie powoduje problemów z libido, prostatą czy nadmiernym owłosieniem. Substancji nie przypisuje się działania szkodliwego na wątrobę. Ostatni związek, Anadrine S4, również wykazuje działanie zwiększające przyrost i siłę mięśni. Korzystnie wpływa też na wzmocnienie tkanki kostnej. Nie wykazuje negatywnego wpływu na wątrobę ani prostatę.
  • wzmacniające siłę – przede wszystkim należy do nich ostaryna, nazywana również MK 2866. Ostaryna wspiera rozbudowę tkanki mięśniowej, ale co bardzo ważne, wpływa też na wzrost wytrzymałości i siły, niezależnie od uwarunkowań genetycznych. Nie powoduje negatywnych skutków ubocznych.
  • wspierające budowanie beztłuszczowej masy mięśniowej i zmniejszające tkankę tłuszczową – należą tu SRAR1NE, GW 501516, nazywane też Cardarine lub Endurobolem oraz MK 677, znany też jako Ibutamoren. SRAR1NE wspiera kontrolę wagi i redukcję tłuszczu, zwiększa siłę i wytrzymałość mięśni. Cardarine ułatwia przystosowanie organizmu do wysiłku fizycznego, wpływa na zredukowani tkanki tłuszczowej, a także wykazuje działanie przeciwzapalne. Z kolei Ibutamoren podnosi stężenie hormonu wzrostu, wspiera regenerację komórek mięśniowych i innych, obniża poziom kortyzolu, poprawia jakość snu, a także wpływa na redukcję tkanki tłuszczowej.

Kluczowe właściwości SARM

 

Związki należące do grupy SARM wykazują szereg korzystnych właściwości podobnych do przyjmowania sterydów, jednak bez negatywnych skutków ubocznych. Najważniejszymi korzystnymi właściwościami SARM są:

  • Nie przekształcają się do syntetycznego testosteronu wykazującego działanie podobne do działania estrogennego.
  • Dobrze się wchłaniają przy podaniu doustnym, co eliminuje konieczność wykonywania iniekcji.
  • Pozbawione są grupy metylowej, dlatego nie niszczą wątroby
  • Mają mały wpływ lub nie blokują w ogóle osi HPTA, czyli nie blokują działania naturalnych hormonów.
  • Ich zakup i spożywanie są legalne.

W porównaniu do sterydów anabolicznych, szkodliwość związków z grupy SARM jest znikoma. Substancje te mogą w niewielkim stopniu zwiększyć próby wątrobowe, jednak nie są one toksyczne, co wynika z braku grupy metylowej. Ważne organy, jak wątroba, nerki czy układ pokarmowy pozostają niemalże w nienaruszonym stanie. Co więcej, zażywanie substancji z grupy SARM nie jest związane z ryzykiem wystąpienia trądziku, hirsutyzmu, nadciśnienia tętniczego, zatrzymywania wody. Nie występują te problemy trawienne czy łysienie androgenowe, tak powszechne efekty w przypadku zażywania sterydów anabolicznych.

Dawkowanie SARM

Jak wygląda dawkowanie środków należących do grupy SARM? Należy tu pamiętać o indywidualnym dawkowaniu, odmiennym dla konkretnych produktów. Należy tu wziąć pod uwagę zalecenia i rekomendacje producenta danego suplementu diety. Czasem korzystne jest połączenie kilu suplementów, by zwiększyć ogólne działanie. W sytuacji, kiedy łączymy kilka produktów o podobnym działaniu, należy koniecznie skonsultować się z profesjonalistą w zakresie zażywania suplementów diety.

Wiele produktów SARM charakteryzuje się wydłużonym efektem półtrwania, co umożliwia wygodne i bezpieczne zażywanie suplementu raz dziennie. Należy dowiedzieć się, jak dany preparat wchłania się w organizmie – czy jest rozpuszczalny w tłuszczach, czy nie, by jak najlepiej wykorzystać jego działanie. Większość produktów SARM jest przyjmowanych przed treningiem fizycznym, by zmaksymalizować ich korzyści. Istotna jest również systematyczność i ciągłość w przyjmowaniu suplementów, by zapobiec nagłym zmianom w stężeniu hormonów.

 

SARM – gdzie kupić?

Jak już wspomniano, na rynku suplementów diety obecnych jest wiele produktów zawierających związki z grupy SARM. Tak samo jednak jak w przypadku sterydów, zdarzają się podróbki lub produkty placebo. Dlatego warto rozważnie podejść do sprawy i zaopatrzyć się w produkty w znanym sklepie o potwierdzonej wiarygodności. W przypadku suplementów Natural Sarms, ich oryginalność potwierdzona jest certyfikatem, a także charakterystycznym hologramem producenckim.  Natural Sarms to pierwszy producent produktów zawierających SARM, który bada je w znanym i cenionym laboratorium Colmaric Analyticals. 

SARM – podsumowanie

Należy pamiętać o tym, że suplementy diety to nie wszystko. Liczy się również odpowiedni, indywidualny plan treningowy, zdrowa dieta bogata w białko i zdrowy tryb życia w pojęciu ogólnym. Połączenie wszystkich tych czynników zagwarantuje najlepsze efekty, a co z tym idzie – uzyskanie wymarzonej, umięśnionej sylwetki. W przypadku braku potrzebnego doświadczenia, warto zasięgnąć rady trenera personalnego, doświadczonego dietetyka oraz specjalisty w zakresie suplementacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *