SARMy – status prawny, korzyści dla budujących masę mięśniową oraz skutki uboczne

SARMy – czym są?

SARM (znane także pod nazwą selektywnych modulatorów receptora androgenowego) to syntetyczne substancje zwiększające wydolność organizmu, które pod względem budowy chemicznej oraz działania dają łudząco podobne efekty do  tych jakie są w stanie wywołać sterydy anaboliczne.  SARM w połączeniu androgenowymi receptorami w tkankach są w stanie wywołać bardzo podobne efekty jak chociażby stosowanie testosteronu, na przykład w postaci przyrostu beztłuszczowej masy mięśniowej przy jednoczesnej mineralizacji układu kostnego będącego solidną podstawą ,do której przyczepione są włókna mięśniowe.
Jednocześnie wpływ
SARM na pozostałe organy oraz układy organizmu jest minimalny. 

kup-internet-online-jakosc-masa-doping

Wchodzące w związki tylko z niektórymi receptorami SARM pozwalają niejednemu budującemu masę mięśniową wyeliminować szereg związanych z zażywaniem sterydów anabolicznych skutków ubocznych takich jak chociażby spadek libido, czy pogorszenie nastroju na rzecz tylko i wyłącznie cieszenia się ich samymi zaletami.

W tym momencie należy jednak zdać sobie sprawę z jednego istotnego faktu – do tej pory SARM nie zostały zaakceptowane do powszechnego użytku przez FDA. W tej chwili niektóre z nich przechodzą szereg badań klinicznych w nadziei, iż po uzyskaniu pozytywnej opinii będą one stanowiły doskonałą oraz bezpieczną alternatywę dla ostrzejszych – charakteryzujących się o wiele silniejszym działaniem leków i hormonów.
Zanim jednak to nastąpi – nie są one łatwo dostępne na obecnym rynku leków i suplementów.

Czy SARM są legalne?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, bowiem chociaż substancje te znalazły się na liście zakazanych wydanej przez Światową Organizację Antydopingową wydanej w 2008 roku i uznane zostały za zabronione do powszechnej sprzedaży to jednak nie są one w pełni nielegalnymi.
Jedyną grupą osób, które w legalny sposób mogą stać się posiadaczami
SARM są naukowcy prowadzący intensywne badania w laboratoriach chemicznych nad składem tych leków i substancji oraz ich faktycznym wpływem na ludzki organizm. 

Pomimo tego wpisując w wyszukiwarkę internetową hasła typu: ,,SARM na sprzedaż” lub ,,kupię SARM” zobaczysz całą listę tego typu produktów, które bez problemu można zakupić w sieci.
Tak naprawdę substancje te nigdy nie widziały nawet wnętrza laboratoriów chemicznych i nie zostały przebadane pod kątem tego jaki jest ich wpływ na organizm ludzki.
Znaleźć je najczęściej możemy pod nazwami alfanumerycznymi czego powodem jest fakt, iż nie zostały one jeszcze nazwane pod względem medycznym – a co za tym idzie dopuszczone do oficjalnej sprzedaży.
Dzięki tego typu trikom- stały się one jednak możliwe do zakupienia.

Rodzaje SARM…

Obecnie na rynku występuje kilka rodzajów substancji z grupy SARM. Niektóre z nich mają silniejszy wpływ na organizm ludzki oraz są bardziej radykalne od pozostałych. Do najczęściej występujących zaliczyć możemy:

 • Ostaryna MK – 2866 to jedna z bardziej popularnych tego typu substancji , która przyjmowana przez okres powyżej czterech tygodni w dawkach 25 mg dziennie lub mniej oraz dobrym planie treningowym nie spowoduje zaburzenia supresji testosteronu, a jednocześnie doprowadzi do przyrostu beztłuszczowej masy mięśniowej, utraty nadmiaru tłuszczu, zwiększenia siły oraz wydolności organizmu, a także poprawy stanu zdrowia kości i stawów. 
 • LGD – 4033 znany także pod nazwą LIGANDROL jest obecnie intensywnie testowany jako lek zapobiegający zanikom mięśni. Dotychczasowe wyniki badań pokazują, że wpływa on doskonale na tkanki miękkie, kości oraz stawy, a ponadto przyczynia się do przyrostu beztłuszczowej masy mięśniowej, wzrostu siły i wydolności organizmu oraz utraty nadmiaru tłuszczu, gdy jest zażywany w dawkach 5-20 mg na dzień.
 • Andarine – występujące pod nazwą GSX-007, bądź S-4 najlepiej znane z ich skutecznego wpływu na przyrost siły oraz przyczyniające się do przyrostu beztłuszczowej masy mięśniowej, a także utraty tkanki tłuszczowej z organizmu. Zalecana dawka to 25-75 mg na dobę. 
 • RAD 140 znany także pod nazwą Testolone – uznawany za jeden z najsilniejszych SARM  na rynku. przyjmowany w dawkach 10-20 mg na dobę  doskonale poprawia przyrost beztłuszczowej masy mięśniowej, przyczynia się do zwiększenia libido oraz wzrostu wydolności, siły, a także zdrowia kości i stawów. 

Jak działają SARM?

Testosteron to rodzaj androgenu, czyli hormonu sprzyjającego rozwojowi męskich cech takich jak grubszy głos, większa masa mięśniowa przy niższym udziale procentowym tkanki tłuszczowej w organizmie, zarost, itp.
Nasze ciała są w stanie same regulować gospodarkę hormonalną organizmu i utrzymywać ją na właściwym poziomie, jednak wraz z wiekiem zaobserwować możemy spadek poziomu testosteronu.
W tym momencie z pomocą przychodzą nam SARM, które naśladują testosteron i wiążą się z tymi samymi komórkami androgenowymi sprawiając, iż wszystkie receptory zostają nimi odpowiednio nasycone co zapewnia mięśniom sprawną regenerację, właściwy rozwój oraz wzrost.

Dlaczego ludzie stosują SARM?

Możecie wierzyć lub nie, jednak pierwszą grupą z myślą o której powstały SARM byli ludzie starsi oraz cierpiący na nowotwory pacjenci, u których wraz z rozwojem choroby dochodziło do postępującego zaniku mięśni, osteoporozy, anemii oraz chronicznego zmęczenia.
Wierzono, bowiem iż mogą stać się one bezpieczniejszą alternatywą dla zastępczej terapii testosteronem. Jednocześnie podczas prowadzonych badań nad działaniem SARM odkryto, iż w skuteczny sposób  przyczyniają się one walki z otyłością, poprawiają zdrowie kości i stawów, zmniejszają nadmiar tkanki tłuszczowej oraz zapobiegają zanikowi mięśni i zwiększają apetyt.
Tym samym swoje zastosowanie znalazły one także wśród osób zawodowo uprawiających sporty sylwetkowe oraz kulturystów szukających zdrowszej dla sterydów alternatywy na zbudowanie beztłuszczowej masy mięśniowej, poprawę siły, wydolności i wytrzymałości organizmu oraz redukcję tkanki tłuszczowej.

Jakie korzyści dla budowania masy mięśniowej dają SARM?

Naśladując w organizmie testosteron i wiążąc się w reakcje z receptorami androgenowymi w organizmie mogą one:

 • zwiększyć syntezę białek
 • ograniczyć utratę mięśni poprzez zapobieganie rozkładowi białek na energię
 • zwiększenie masy mięśniowej i ich wzrost poprzez zapewnienie większej ilości białka w organizmie
 • doprowadzić do redukcji tkanki tłuszczowej w organizmie zmuszając ciało do wykorzystania istniejących zapasów tłuszczu oraz zamienienia ich na energię
 • przyspieszają regenerację mięśni, dzięki czemu szybciej można powrócić do treningów. 

Reasumując pomagają one osiągnąć podobne do sterydów rezultaty, jednak z o wiele mniejszymi skutkami ubocznymi dla organizmu. 

Różnica między SARM i sterydami.

Z pewnością wiele osób czytających ten artykuł może odnieść wrażenie, iż SARM i tradycyjne sterydy to właściwie to samo – co jest całkiem zrozumiałe, bowiem wykazano szereg podobieństw miedzy nimi. 
Największe, jednak różnice pomiędzy sterydami a SARM to :

 • SARM są mniej skuteczne w budowaniu masy mięśniowej niż anaboliczne sterydy
 • SARM są o wiele trudniejsze do wykrycia w testach, jednak wciąż ich obecność jest wykrywalna w moczu
 • Anaboliczne sterydy są o wiele bardziej agresywne dla narządów i organów powodując szereg skutków ubocznych w postaci problemów z sercem, libido, wątrobą, uszkodzenia stawów i więzadeł, trądziku, pogorszenia nastroju oraz zaburzenia, czy tez upośledzenia funkcji rozrodczych, a u kobiet zjawiska wirylizacji. SARM nie powoduje żadnego z tych niechcianych skutków ubocznych poza sporadycznie występującymi bólami głowy czy pleców. Ponadto nie wykazują one negatywnego wpływu na narządy organizmu, a ich działanie ogranicza się jedynie do mięśni i układu kostnego.

Ważne: należy pamiętać, aby nie przedawkować SARM, bowiem zażywanie większych niż zalecane dawek mogłoby sprzyjać pojawieniu się większej ilości nieprzyjemnych oraz szkodliwych dla zdrowia skutków ubocznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *